Our voices

AIBEST contributes to the creation of a New List of Professions for Vocational Education and Training

AIBEST с принос към създаването на Нов списък на професиите за професионално образование и обучение

Министерството на образованието и науката (МОН) утвърди новия Списък на професиите за професионално образование и обучение. Списъкът интегрира промени, необходими за адаптиране на професионалната подготовка на учениците към нуждите на съвременния пазар на труда. Специално внимание е отделено на професиите в областта на информационно-комуникационните технологии (ИКТ), които са критично важни за развитието на икономика с висока добавена стойност. Цели 40 от 193 професии са съсредоточени в дигиталния и зеления сектор.

Ролята на AIBEST в процеса

През последните месеци AIBEST активно участва в работата на Секторния съвет на уменията “Електроника, информатика и информационни технологии” към МОН, където внесохме своите експертни предложения за нови професии. Заедно с колегите ни от БАСКОМ обединихме усилия в процеса, а двете организации бяха представлявани от Петър Шарков, Изпълнителен директор на Телерик училищна академия.

Чрез сътрудничество с национално представителни работодателски и синдикални организации, академичната общност и преподаватели, ние допринесохме за създаването на нов списък, който отговаря на изискванията на модерния пазар на труда, особено в ключови сектори като ИТ, аутсорсинг и автоматизация.

Основни промени в новия списък на професиите

Нов подход - от детайлизиране и фрагментиране на професии към обединяване около широкопрофилни умения и професионални компетентности. Считаме, че това допринася за по-гъвкава образователна система, която се адаптира към нуждите на учащите се, на работодателите и към възможностите за реализация.
Професии, които отразяват съвременните тенденции в дигитализацията - сред тях са „Информационна инфраструктура“, „Информационни системи“, „Интегриране на дигитални технологии“, „Разработка на софтуер“, „Осигуряване на качество на софтуер“, „Интелигентни системи“, „Анализ на данни“ и др.

Защо новите промени са важни?

Списъкът е динамичен документ, който ще бъде актуализиран на всеки шест месеца, за да отразява нуждите на икономиката и пазара на труда. Учебните заведения ще трябва да адаптират своите програми, за да осигурят необходимото обучение, което да подготви бъдещите професионалисти. AIBEST продължава своя ангажимент за отправяне на предложения към списъка на регулярна база с цел по-добра връзка между образованието и бизнеса, като гарантира, че завършилите ще притежават нужните умения за успешна реализация в професионални направления с потенциал. Това би следвало и в по-голяма степен да осигури така нужните и търсени кадри от бизнес компаниите.

Следващи стъпки

AIBEST ще продължи да работи в тясно сътрудничество с МОН и други заинтересовани страни, за да гарантира, че професионалното образование в България остава актуално и съобразено с нуждите на бизнеса и високотехнологичните индустрии. По-динамичните промени в сферата на професионалното образование и обучение трябва да бъдат обвързани и с необходимата актуализация на НКПД в координация между ресорните институции, за което AIBEST ще продължи да работи.
2024-08-27 15:00